Kredi Kartı Başvurusu Neden Onaylanmaz?

tarafından
389
Kredi Kartı Başvurusu Neden Onaylanmaz?

Kredi Kartı Başvurusu Neden Onaylanmaz?

Kredi kartı başvurusu yaptıysanız ve olumlu sonuç alamadıysanız bu durum bir dahaki denemenizde de olumsuz sonuç alacağınız anlamına gelmez. Öncelikle olumsuz sonuç almanızda ki nedenlerden bahsedeceğim. Peki, kredi kartı başvurusu neden onaylanmaz?

Kredi kartları günümüz şartlarında çoğu kişi tarafından maaşlarımıza ek bir kaynak gibi görünüyor. Ayrıca taksit imkânlarıyla cazip hale getirilen bu kartları yanımızda taşımamız artık bir gereksinim rolünde.

Onaylanan kredi kartı başvurularınızı anlamanız çok kısa sürerken, onay aşamasından geçemeyen başvurularınızda, başvurunuz şu an için olumlu olarak değerlendirilememiştir ve benzeri mesajlarla durumun kafanızı karıştırması muhtemeldir.

Bu durumda endişelenip başka bankalara başvuru yapmadan önce sorunu çözmek için nedenleri anlamak önemlidir. Bu sorunları çözmek aynı veya farklı bankalardan yapacağınız kredi kartı başvurularının olumlu sonuçlanmasında size yardımcı olacaktır.

Kredi Kartı Başvurusunun Onaylanmama Nedenleri Nelerdir?

Olumsuz başvuruların oluşmasını sağlayan kredi kartı başvurusunun onaylanmama nedenleri nelerdir?

 Onaylanmayan kredi kartı başvurularınızın birçok nedeni olabilir. Bu duruma ilişkin bilgileri bankanızdan öğrenebileceğiniz gibi kendiniz de öğrenebilirsiniz.

Kredi kartı başvurularının onaylanmama nedenleri:

·         Aşırı limit kullanımı ve yüksek borçluluğa sahip olmak

·         Sabit bir aylık gelire sahip olmamak

·         Başvuru formunda hatalı, yanlış veya yanıltıcı bilgiler vermek

·         Düşük gelire sahip olmak

·         Çok sık kredi ya da kredi kartı başvurusu yapmak

·         Düşük kredi notuna sahip olmak

 

Gerekli şartlar sağlanamadığında yani gelir düzeyinizin bankalar tarafından yeterli bulunmaması, başvuru sırasında vermiş olduğunuz yanlış bir bilgi veya kredi notunuz başvurunuzun olumsuz sonuçlanmasına neden olabilir. Merak ettiğiniz detayları anlamak için okumaya devam edin.

1- Aşırı Limit Kullanımı ve Yüksek Borçluluğa Sahip Olmak

Size tahsis edilen kredi miktarının bir miktarını kullandığınızı görmek isteyen bankalar bu tutarın önemli bir bölümünü ve özellikle tamamını kullandığınızı görürse bu durumda başvurunuzun olumsuz sonuçlanmasına sebep olabilir. Bu gibi durumlarda banka sizi aşırı limit kullanımı ve yüksek borçluluğa sahip olmak kategorisine alabilir. Bankaların size tahsis etmiş olduğu kredi limitinin %30’unu kullanmak kredi notunuzu arttırmaya ve yeni bir kredi kartı başvurusu yapıldığında onay almanızı kolaylaştıracaktır.

2-Sabit Gelire Sahip Olmamak

Bu gibi durumlarda sabit gelire sahip olmamak bankalar için riskli bulunmanıza ve kredi kartı başvurunuzun da bu doğrultuda olumsuz sonuçlanmasına yol açabilmektedir. Belirli bir gelire sahip olmak kadar bu gelirinizi belgeleye bilmenizde kredi kartı başvurularında gerekli şartlar arasındadır. Bir sabit gelir kaynağınız yoksa veya bu gelirinizi belgelemekte sorun yaşıyorsanız kredi kartı başvurularınız olumsuz sonuçlanabilir. Kira geliri, maaş bordrosu, işvereninizden alacağınız maaş yazısı ya da yetim aylığı belgelenebilir sabit gelir türlerine örnektir. Bu belgelerden en az 1 tanesine sahip olmanız kredi kartı başvurunuzun olumlu sonuçlanma olasılığı arttıracaktır.

3- Başvuru Formunda Hatalı, Yanlış veya Yanıltıcı Bilgiler Vermek

TC kimlik numarası, iş yeri adresi, iş yeri telefon numarası gibi bilgileri yanlış ve ya hatalı girmeniz başvuru formunda hatalı, yanlış veya yanıltıcı bilgiler vermek kategorisine girmenizi sağlayabilir ve kredi kartı başvurunuzun değerlendirmeye alınmamasına yol açabilir.

Ayrıca bilinçli olarak yanlış bilgiler vererek gelirinizi yüksek ya da düşük göstermekte pek iyi bir fikir değildir. Bu durumda da yanıltıcı bilgi vermek kredi kartı başvurunuzun olumsuz sonuçlanmasına neden olabilmektedir.

4-  Düşük Gelire Sahip Olmak

Yeni çalışmaya başladıysanız veya yeni mezun olduysanız, profesyonel olmadığınız sürece düşük gelire sahip olmak bankalar için sorun yaratan bir durum değildir. Ancak bankalar almak istediğiniz kredi miktarı başvurularınızı da gelir seviyenize bağlı olarak değerlendirmektedir.

Öngörülebilir kredi harcamalarınız sahip olduğunuz gelir dengesini karşılamıyorsa uygun limit tahsisi yapılamayacağı için başvurunuz olumsuz sonuçlanabilir. Bu sebeple, başvurduğunuz kredi miktarının geliriniz tarafından karşılanabilmesi olumlu sonuç alabilmeniz için önemlidir.

5-  Çok Sık Kredi ya da Kredi Kartı Başvurusu Yapmak

Tüm kredili işlemlerinizi inceleyen ve kayıt altına alan bir Kredi Kayıt Bürosu vardır. Bu sebeple çok sık kredi ya da kredi kartı başvurusu yapmak sakıncalı olabilmektedir. Bankalar da kredi başvurularınızı ve kullanım verilerinizi bu büroya rapor eder.

Sıkça başvurulan kredi kartı başvuruları yaptığınızda da “aşırı sorgulama” olarak tanımlanır ve başvurularınız doğrudan reddedilir. Sıkça başvurulan bu durum bankalar tarafından riskli görünmektedir ve bu durum başvurunuzun onaylanma olasılığını azaltır.

6-Düşük Kredi Notuna Sahip Olmak

Kredi kartı başvurularının onaylanma şartlarından önemli bir tanesi de düşük kredi notuna sahip olmaktır. Kredi notunuz ülke ortalamasından düşük olduğunda kredi başvurunuzun onaylanmama olasılığı da artış göstermektedir.

Ayrıca daha önce kredi kartı gibi kredili bir ürün kullanmadıysanız kredi geçmişinizin hesaplanamaması da muhtemeldir. Bu gibi durumlarda kredi kartı veya kredili bir ürün başvurunuzun olumsuz sonuçlanmasına yol açabilmektedir.

Kredi Kartı Başvurusunun Onaylanması İçin Ne Yapmak Gerekir?

Olumsuz sonuçlanan bir kredi kartı başvurusu, ilerleyen zamanlarda da olumsuz sonuç alacağınız anlamına gelmemektedir. Bu gibi durumlarda akla gelen soruların başında kredi kartı başvurusunun onaylanması için ne yapmak gerekir? Sorusu gelmektedir. Kredi başvurunuzun onaylanması için aşağıda ki adımları izleyebilirsiniz.

Başvurunuzun olumsuz sonuçlanma sebeplerini anlayın, yukarıda adımları okuyarak başvurunuzun neden iptal edildiğini anlamaya çalışın. Belirtilen nedenlerin hiçbirini kendinizde görmüyorsanız bankanız ile görüşerek detaylı bilgi alın. Sorunu anladığınız takdirde çözmeniz daha muhtemel olacaktır.

Sorunu çözün ve tekrar başvurunuzu gerçekleştirin, başvurunuz örneğin gelir düzeyi düşüklüğünden veya kredi notu düşüklüğünden kaynaklanıyorsa kredi limitinizi tekrar görüşün ve kredi notunuzu arttırma üzerine çaba harcayın sorunu çözmeye çalışın. Ardından tekrar kredi kartı başvurusunda bulunabilirsiniz.

Alternatif Seçenekleri gözden geçirin, başvurunuz yüksek limit kullanımı gibi durumlardan olumsuz sonuçlanmışsa bankanızdan bloke teminatlı kredi kartı başvurusu yapmayı düşünebilirsiniz. Bu durumda banka hesabınızda bir miktar para bulundurarak kredi kartınızı alabilirsiniz. Bloke teminatlı kredi başvurusu aynı zamanda kredi notunuzu yükseltmenize de yardımcı olabilir.

Kredi kartı başvurunuz bir kere onaylanmadığında yolun sonu gelmiş değildir. Bir başvurunuz onaylanmayıp başka bir başvurunuz onaylanabilmektedir. Onaylanmayan başvurunun ardından sorunu anlayıp çözüme gitmek sıkıntınızı giderebilir. Ama tabii ki başvurunuzu yaparken araştırmanızı iyi yapıp onay alma şansınızı arttırmalısınız.