Kredi Sicili Temizleme

tarafından
105
Kredi Sicili Temizleme

Kredi Sicili Temizleme 

Kredi sicilinin bozuk olması durumunda kişinin kredi alma ihtimali oldukça zayıflamaktadır. Bu sebeple kredi sicili temizleme büyük bir önem taşımaktadır. Kredi sicili kredi notuna göre çok daha kapsamlıdır ve kişinin bankalarla olan tüm ilişkilerini kapsamaktadır. Bu sicilde kişinin bankayla olan tüm kredi anlaşmaları, kredi kartlarının limiti hatta bu kredi kartı limitlerini nasıl kullandığı hakkındaki tüm bilgiler detaylıca raporlanır. Bunun yanı sıra en önemlisi kişinin borçlarını ödeyip ödemediği, ödemediyse ne kadar süre ertelediği ve bankaya ne kadar borçlu olduğu gibi tüm bilgiler yer almaktadır. Kredi sicilini bozmak oldukça zor olduğu için temizlemesi bir hayli zor olacaktır. Kişi 1-2 ay düzenli ödeme yapması durumunda kredi notunu yükseltebilir fakat kredi sicilini temizlemesi için 5 yıl beklemek durumundadır. Kişi 90 gün süresince mevcut kredi kartı borçlarını ödememişse ve bankayla orta yolu bulamayıp mahkemelik olmuşsa kredi sicilini bozmuş olmaktadır. 

Kişi kredi sicilini bozmamak için düzenli ödeme yapamıyor olsa bile bankayla anlaşarak borçlarını yapılandırabilir. En azından asgari ücreti ödeyerek kredi sicilini bozmamış olur. Bu tarz konular kişinin kredi sicilini bozmamasına yarayacaktır. Kişinin kredi sicili temizleme işlemini yapabilmesi için öncelikle bankayla olan mahkemelik sürecini bitirmesi gerekir. Bu da genelde doğal olarak kişinin bankaya olan borcunu ödemesiyle gerçekleşecektir. Bu işlemden sonra da kişi 5 yıl boyunca bankayla herhangi bir problem yaşamadığı takdirde sicili temizlenmiş olacaktır.

Kredi Sicili Nasıl Oluşur?

Kredi sicili nasıl oluşur diye düşünen birçok insan vardır. Kredi sicili kredi notuna göre oldukça geniş kapsamlı olduğu için oluşması için birçok unsur bir araya gelmektedir. Kredi ve kredi kartının ödeme düzeniyle mevcut kredi ve kredi borçları kredi sicilinin oluşmasında yaklaşık olarak %70 bir etkiye sahiptir. Bu yüzden bu tarz hususlara kişi dikkat etmelidir ve bankalarla bu konularda aralarını açmamalıdır. Bunların yanı sıra yeni kredi alınması kişinin kredi kartını kullanmadaki sıklığı gibi etmenler de kredi sicilini oluştururken bunların yanı sıra bazı detaylar da bu sicilin oluşmasında küçük de olsa rol oynar. Bankalar tüm bunların değerlendirmesini yaparak kişinin kredi sicilini oluşturur ve olumsuz olmazı durumunda sicil bozulur.